کندانسورها:

کندانسورها نیز همچون اواپراتورها وسایل انتقال حرارت می‌باشند که در آنها حرارت بخار مبرد از طریق سطوح لوله ‌ها به عامل تقطیر (هوا یا آب ) منتقل شده و در اثر آن بخار مبرد ابتدا تا دمای اشباع سرد و سپس به مایع تبدیل می‌شود.

به طور کلی کندانسورها بر سه نوع می‌باشند:

  • خنک شونده‌ با هوا:

در کندانسورهای هوایی از هوا به عنوان عامل تقطیر استفاده می‌کنند .جریان هوا در کندانسور های هوایی ممکن است به دو صورت زیر انجام شود:

الف) طبیعی (کاربرد یخچال ها و فریزرهای خانگی)

ب) جریان هوا به وسیله فن یا دمنده (اجباری)

ساختمان کندانسورهای هوایی

۱-۱ کویل :

بخش اصلی هر مبدل حرارتی را کویل تشکیل می‌دهد . اجزاء تشکیل دهنده کویل عبارتند از :

الف) لوله : لوله‌ های کویل کندانسورها با قطر  و شیاردار (Inner Groove) هستند . که این شیارهای داخلی باعث افزایش سطح داخلی لوله (حدوداً ۳۰% ) شده و در نهایت باعث افزایش انتقال حرارت از مبرد به لوله میشود.

ب) فین : فین‌های آلومینیومی لووردار (Loover) که روی سطح لوله قرار می‌گیرد با ایجاد اغتشاش در جریان هوای جریان عبوری از سطح کویل باعث افزایش انتقال حرارت از لوله به هوا می‌شود و این دو عامل ( لوله و فین ) باعث افزایش بازدهی کندانسورهای شده است . ظرفیت کندانسورهای خنک شونده با هوا معمولاً در شرایط مختلف کاری و بر حسب Kw محاسبه می‌شود. با توجه به اینکه مساحت و مقدار ضریب U کندانسور به هنگام ساخت مشخص می‌گردد، ظرفیت کندانسور به اختلاف درجه حرارت متوسط بین هوا و مبرد تقطیر شونده بستگی دارد . اختلاف دمای کندانسور  معمولاً از ۱۱ تا ۱۶ درجه سانتیگراد تغییر می‌کند که  در مناطق معتدل ۱۶ و برای مناطق گرمسیر ۱۱ درجه سانتیگراد است . بنابراین ظرفیت یک کندانسور با سطح تبادل حرارتی و ضریب انتقال حرارت یکسان در مناطق معتدل بیشتر و در مناطق گرمسیر کمتر است.

۱-۲ فن / موتور:

در کندانسورهای با جریان اجباری هوا ، عامل به حرکت در آوردن هوا بر روی سطح کویل ، فن‌ می‌باشد. فن استفاده شده در کندانسورها از نو ع محوری و اینترنال و با راندمان بالا می باشد.

 

q1

 

q2 q3

 

  • خنک شونده با آب (کندانسورهای دو لوله‌ای ، پوسته و کویل ، پوسته و لوله) :

در کندانسورهای آبی برای تقطیر مبرد از آب استفاده می‌شود. کندانسورهای پوسته و لوله از تعدادی لوله مستقیم و موازی هم که به وسیله صفحه لوله‌ ها در محل خود نگه داشته می‌شوند و در داخل پوسته فولادی استوانه ‌ای شکلی قرار می‌گیرند تشکیل شده ‌است . آب خنک کننده از داخل لوله‌ هایی که از جنس مس است جریان می‌یابد روی سطح این لوله‌ ها شیارهایی برای افزایش میزان انتقال حرارت وجود دارد در حالی که مبرد در داخل پوسته فولادی ما بین لوله ‌ها قرار می‌گیرد.

آب از فضای ما بین صفحه لوله ‌ها و صفحات انتهای (end plates) جریان می‌یابد و صفحات انتهایی برای هدایت جریان آب تقسیم‌ بندی شده ‌اند. نحوه تقسیم ‌بندی صفحات انتهایی به ترتیبی است که تعداد گذرهای آب در داخل کندانسور از یک طرف آن به طرف دیگر را قبل از خروج از کندانسور تعیین می‌کند. تعداد گذرها حداقل ۴ و حداکثر ۵ می‌‌باشد.

به ازای تعداد کل لوله‌ و مقدار آب جریانی برابر ، در کندانسور چهار گذره سرعت آب دو برابر و افت فشار ۸ برابر کندانسور ۲ گذره است . به دلیل زیاد بودن سرعت آب در کندانسور ۴ گذره ضریب انتقال حرارت بیشتر و به ازای ظرفیت انتقال حرارت معین سطح انتقال حرارت کمتری لازم خواهد بود ولی به دلیلی افت فشار بیشتر توان لازم برای جریان دادن آب بیشتر می‌شود.

 

q4

  • کندانسور تبخیری:

در کندانسورهای تبخیری ، هم هوا و هم آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. گرچه در کندانسورهای تبخیری ، دمای هوای عبوری مقداری افزایش می‌یابد اما تقطیر مبرد عمدتاً از تبخیر آب پاشیده شده بر روی کندانسور ناشی می‌شود و وظیفه هوا افزایش شدت تبخیر با رفع بخار آب حاصل تبخیر می‌باشد.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *