نکات قابل توجه در انتخاب فن کویل سقفی توکار

  • مزایای فین های روکش دار در فن کویل ها : (Blue Fin )

فین های روکش دار نوعFin    Blue برای جلوگیری از خوردگی فین ها در مناطق مرطوبت و همچنین مقاومت در برابر آلاینده های نمکی و اسیدی موجود در هوا ، تولید می گردند که در شهرهای صنعتی همچون تهران به دلیل بالا بودن آلاینده های هوا استفاده از چنین فن کویل هایی امری ضروری محسوب میشود.لازم به ذکر است که به دلیل افزایش هدایت گرمایی و انتقال حرارت روکش ها ، استفاده از فن کویل با فین روکش دار توجیه اقتصادی بسیار مناسبی خواهد داشت.

لازم به ذکر است که معمولاً سازندگان معتبر، فین فن کویلهای بدون روکش خود را جهت نصب در مناطق کاملا عاری از آلاینده های اسیدی و نمکی و مرطوب  توصیه می نمایند.

  • مزایای موتورهای هرمتیک (Hermetic)در فن کویل ها :

موتورهای هرمتیک به موتورهایی اطلاق می‌گردد که کاملاً آب بند بوده و هوا ، رطوبت،  گرد و غبار به داخل سیم پیچ موتور نفوذ نمی نماید، این گونه موتورها در کمپرسورها و دستگاه های تبرید استفاده می‌گردند و توسط خود مایع مبرد ( Refrigerant) و یا ماده جاذب خنک کاری و روان کاری می‌شوند.((Self lubricated

در مورد نفوذ رطوبت و یا گرد و غبار برای موتور ها از شاخص دو رقمی IP یعنی Isolation Protection استفاده می‌گردد، که رقم اول مربوط به درجه نفوذ گرد و غبار (حداکثر۶) و رقم دوم معیار نفوذ آب به موتور(حداکثر ۶) می‌باشد،که IP موتورهای هرمتیک با تعریف فوق ۶۶ است، لازم به ذکر است که در فن کویلهای سقفی موتور قبل از کویل قرار می‌گیرد و به هیچ وجه امکان نفوذ آب به موتور و خنک کاری موتور با مایع مبرد و یا جاذب وجود ندارد و در هیچ مرجعی استفاده از موتور هرمتیک برای فن کویل ها توصیه نمی گردد.

لازم به ذکر است موتور فن کویل ها این شرکت از نوع IP 20  می باشد.

توضیح رقم اول در کد آی‌پی
رقم اول کد آی‌پی حفاظت تعریف شده برای افراد حفاظت در برابر جسم خارجی نیروی اعمال‌شده بر جسم خارجی
۰ نیاز به آزمایش نیست نیاز به آزمایش نیست نیاز به آزمایش نیست
۱ پشت دست اجسام جامد خارجی با قطر ۵۰ میلی‌متر یا بیشتر ۵۰ نیوتون
۲ یک انگشت اجسام جامد خارجی با قطر ۱۲٫۵ میلی‌متر یا بیشتر ۱۰ نیوتون
۳ یک ابزار اجسام جامد خارجی با قطر ۲٫۵ میلی‌متر یا بیشتر ۳ نیوتون
۴ یک سیم اجسام جامد خارجی با قطر ۱٫۰ میلی‌متر یا بیشتر ۱ نیوتون
۵ یک سیم حفاضت شده در برابر نفوذ گرد و غبار ۱ نیوتون
۶ یک سیم ضد گرد و غبار ۱نیوتون
توضیح رقم دوم در کد آی‌پی
رقم دوم حفاظت‌شده در برابر آزمایش‌شده با جزئیات
۰ محافظت نشده
۱ چکیدن آب چکیدن آب (ریزش عمودی قطرات آب) اثر مضری نخواهند گذاشت.

مدت‌زمان: ۱۰ دقیقه

آبی معادل ریزش ۱ میلی‌متر باران در درقیقه

۲ چکیدن آب هنگام کج‌شدگی تا ۱۵° اگر محفظه تا ۱۵° نسبت به حالت عادی کج شود چکیدن عمودی آب اثر زیان‌باری نمی‌گذارد.

مدت آزمایش: ۱۰ دقیقه

آبی معادل ریزش ۳ میلی‌متر باران در درقیقه

۳ آب افشانده‌شده ریزش آب به صورت افشانه تا زاویهٔ ۶۰° از حالت عمودی اثر زیان‌باری ندارد.

مدت آزمایش: ۵ دقیقه

حجم آب: ۰.۷ لیتر بر دقیقه
Pressure: 80–۱۰۰ kPa

۴ پاشیدن آب پاشش آب روی محفظه از هر جهتی روی آن اثر زیان‌بار نمی‌گذارد.

مدت‌زمان: ۵ دقیقه

حجم آب: ۱۰ لیتر بر دقیقه
فشار: ۸۰–۱۰۰ کیلوپاسکال

۵ جت‌های آب آب افشانده‌شده با یک افشانک (۶.۳ میلی‌متر) بر روی محفظه از هر جهتی اثر زیان‌بار نخواهد داشت.

مدت آزمایش: دست کم ۱۵ دقیقه

حجم آب: ۱۲.۵ لیتر بر دقیقه
Pressure: 30 kPa at distance of 3 m

۶ جت‌های قوی آب آب افشانده‌شده با جت‌های قوی (افشانهٔ ۱۲.۵ mm) بر روی محفظه از هر جهتی اثر زیان‌بار خواهد داشت.

مدت آزمایش: دست کم ۳ دقیقه

حجم آب: ۱۰۰ لیتر بر دقیقه
فشار آب: ۱۰۰ کیلو پاسکال از فاصلهٔ ۳ متر

۷ غوطه‌وری تا ۱ متر در شرایط تعیین‌شده برای غوطه‌وری از نظر زمان و فشار، نفوذ آب به میزان زیان‌بار به درون محفظه ناممکن خواهد بود (تا ۱ متر غوطه‌وری).

زمان آزمایش: ۳۰ دقیقه

قوطه‌وری در ژرفای کمینهٔ ۱ متر اندازه‌گیری‌شده از پایین وسیله، و دست کم ۱۵ سانتی‌متر اندازه‌گیری‌شده از بالای وسیله

۸ غوطه‌وری ورای ۱ متر تجهیز برای غوطه‌وری دائم در آب در شرایط یادشده توسط سازنده مناسب است. معمولاً این به معنای آن است که وسیله آب‌بندی شده است. با این وجود، در برخی تجهیزات، به معنای آن است که آب می‌تواند نفوذ کند اما اثر زیان‌باری ندارد. مدت آزمایش: غوطه‌وری مداوم در آب

ژرفای تعیین‌شده توسط سازنده

  • طول سینی درین در فن کویل ها :

سینی فن کویل وظیفه جمع آوری آبهای تقطیر شده بر کویل را به عهده دارد، عامل تعیین کننده طول ایده آل مورد نیاز سینی برای هر پروژه شیر برقی (از شیر برقی جهت کنترل جریان آب ورودی و متناسباً دمای اتاق، استفاده می‌گردد) و اتصالات و جمع آوری کندانس شلنگ ها می‌باشد و به همین دلیل طول سینی درین از طول فن کویل بزرگتر انتخاب میشود.

  • مزایای فن های آلومینیمی نسبت به فن پلاستیکی:

فن های پلاستیکی در برابر حرارت مقاومت کمی داشته و برای استفاده در کشورهای گرمسیر که در آنها دمای آب ورودی به کویلها در زمستان حداکثر ۶۵ درجه سانتیگراد می باشد طراحی و ساخته می شوند، در صورت استفاده از این نوع فن ها در کشورهای سردسیر  مانند ایران، که دمای ورودی آب کویل ها در زمستان تا ۸۰ درجه سانتیگراد می رسد، پس از مدت کوتاهی به دلیل مجاورت فن پلاستیکی  و کویل دستگاه، فن تغییر شکل داده و سبب ایجاد سر و صدا و از کار افتادن دستگاه می گردد که البته برخی از کارخانجات پیشرو در تولید فن کویل سعی کرده اند که با انتخاب جنس فن ها از ABS این اتفاق به حداقل کاهش یابد.فن های آلومینیومی برای کشورهای سردسیر که دمای آب ورودی کویلها در زمستانها ۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم می گردند طراحی و ساخته می شوند.

  • میزان صدای فن کویل ها :

مهمترین شاخصه در انتخاب فن کویل ها میزان صدای کارکرد آنها در دورهای مختلف می‌باشد، چرا که سطح صدای بالا امکان آسایش و آرامش را از استفاده‌کنندگان دستگاه سلب می‌نماید. حال با توجه به اینکه میزان صدای دستگاه ها توسط سازندگان، بر اساس معیارهای مختلفی همچون سطح فشار صدا (Pressure level) و یا سطح قدرت صدا( Power Level) و در فواصل متفاوت اندازه گیری و بیان  می شود،  توصیه می‌گردد که میزان صدای هر دستگاه  به طور عملی از روی نمونه ی فن کویل شرکتهای عرضه کننده  ارزیابی گردد.

  • نوع فیلتر و قابلیت دسترسی آن در فن کویل ها :

فیلتر، هوای ورودی به فن کویل را تصفیه می نماید و مانع ورود گرد و غبار به داخل فن کویل می‌گردد ، فیلتر ها نقش بسزایی در ممانعت از ورود اجسام خارجی به فن ها و افزایش طول عمر مفید دستگاه ها دارند. از ویژگیهای فیلتر مرغوب می توان به جنس و تعداد لایه‌های آن، قابلیت دسترسی و شستشوی سریع و آسان اشاره کرد.

شایان ذکر است فیلترهای فن کویل های فوجی ایر از نوع G1 بوده و قابل شستشو می باشد.ضمنا نحوه باز و بست فیلتر فن کویال فوجی ایر (FUJIAIR ) به صورت خشابی بوده که نیاز به دریچه بزرگتر جهت دسترسی نداشته و به سهولت بر روی دستگاه نصب میگردد.

  • حداقل ارتفاع مناسب در فن کویل ها:

فن کویلهای سقفی توکار در ارتفاع های مختلف طراحی و ساخته می شوند . از آنجایی که ارتفاع سقف کاذب متناسب با ارتفاع فن کویل میباشد لذا کارفرمایان محترم بیشتر به دنبال فن کویل با ارتفاع کم بوده تا به توانند به حداکثر ارتفاع دست یابند. حال لازم است در اینجا توجه شما را به نکاتی جلب نماییم.به طور کلی  هر چه ارتفاع فن کویل ها کمتر شود به دو طریق میتوان به همان ظرفیت مشابه دست یافت اول اینکه موتور با دور بالاتر و صدای کارکرد بیشتر و در نتیجه مصرف برق بیشتر برای تامین ظرفیت مشابه مورد استفاده قرار گیرد و دوم اینکه از فن کویلی با طول بیشتر و در نتیجه موتوری بزرگتر که هم دارای صدای بیشتر و هم مصرف برق بیشتری میباشد استفاده گردد. حال با توجه به اینکه صدای کارکرد فن کویل ها دارای اهمیت ویژه ای می باشد می توان حداقل ارتفاع ایده آل فن کویل جهت استفاده از موتورهای با دور کارکرد پایین تر که صدای آنها محسوس نباشد را ۲۴ سانتیمتر عنوان نمود.

  • نکات کلی :

جنس ورق از آهن گالوانیزه گرم شده به ضخامت ۱ میلیمتر

کویل سه ردیفه

عایق از جنس KFlex به ضخامت ۱۰ میلیمتر

محافظ ترمینال برق و کویل

تحمل فشار کاری لوله مسی psi 250 یا bar 17

امکان تزریق هوای تازه توسط دریچه های مخصوص

موتور ۳ سرعته

فین پر اینچ بالا (FPI 12 )

سینی یکپارچه و شیب دار (فن کویل کاملا تراز نصب میگردد)

شایان ذکر است فن کویل های فوجی ایر این شرکت حائز کلیه این شرایط بوده و توسط این شرکت به مدت دو سال گارانتی میگردند.